На 25 ноември България отбелязва един от най-значимите си духовни празници – Деня на св. Климент Охридски. Този ден е посветен на един от най-великите български просветители и книжовници, който е и създател на българската азбука. На този ден косвено има повод за празник и Първо СУ „Свети Седмочисленици“ в Търговище.
Първоначално, на тази дата, се е чествал празникът на всички Свети Седмочисленици. Това са Светите братя Кирил и Методий, заедно с учениците им Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий. Тези светци са били почитани заради своята неуморна работа по създаването на българската азбука и превода на богослужебните книги на старобългарски език. Техният труд е бил основополагащ за утвърждаването на българската културна идентичност през 9 век.
С времето обаче, църквата решава да отдели специален ден за всеки от тези свети мъже. Така, на 27 юли започва да се чества празникът на всички Свети Седмочисленици, докато 25 ноември остава посветен изключително на св. Климент Охридски. Това решение подчертава уникалния принос на Климент към делото на просветата и неговата роля като учител и духовен водач на българския народ.
В тази връзка, особено значим е фактът, че Първо Средно Училище "Св. Седмочисленици" в Търговище, носи името на тези велики просветители. Още преди да започне строителството на първата сграда (днес музей – Славейковото училище б.а.), е взето решение да носи името „Свети Седмочисленици“. Така през 1863 г. отваря врати първото училище в България с това име. Училището има дълга и богата история, продължава да бъде символ на знанието и образованието, следвайки примера на светците.
В празнични дни като днешния си спомняме за делото на Св. Климент и за усилията на всички Свети Седмочисленици, които са положили основите на нашата културна и духовна идентичност. Техният пример е вдъхновение за всички нас, които ги следваме и ни мотивира да продължим да търсим знание и да работим за благото на нашето общество.